Warto poznać przyczyny problemu cery naczynkowej, ponieważ nie bierze się znikąd i głównie wynika ze zmian hormonalnych. Dzięki temu odpowiednia pielęgnacja cery naczynkowej nie będzie takim dużym wyzwaniem. Podpowiadamy, po co warto sięgać i jakie składniki unikać w kosmetykach dla cery naczynkowej, aby nie pogorszyć jej kondycji. Dowiedz się tego z naszego poradnika.
Cera naczynkowa — skąd ten problem?
Cera naczynkowa, czyli taka, która jest płytko unaczyniona, cechuje się mało elastycznymi naczyniami krwionośnymi. W efekcie jest ona cienka, wrażliwa, a rumieniec, który się na niej pojawia, nie chce zniknąć, a przeciwnie — pojawia się dość często i w rozmaitych okolicznościach — nie tylko z powodu nadmiernego upału czy stresu. Do powstania różowych zmian widocznych na skórze gołym okiem przyczyniają się przede wszystkim emocje, dość intensywny wysiłek fizyczne, zmiany warunków atmosferycznych, ostre przyprawy, alkohol.
Dodatkowo wiele kosmetyków może zaostrzyć problem, ponieważ niepoprawnie dobrane preparaty i substancje aktywne mogą nasilać pojawiające się naczynka. Cera ta jest w końcu szczególnie wymagająca i dość wybredna. Przy tym warto wiedzieć, że czas nie jest tutaj sprzymierzeńcem tego rodzaju cery, ponieważ malejąca synteza kolagenu bywa utrapieniem dla skóry, a z biegiem lat rzeczywiście jest ona słabsza. Gdy kolagenu jest coraz mniej, naczynka tracą elastyczność, a następnie pękają, co widać choćby w postaci delikatnych nitek koloru czerwonego, które są widoczne na policzkach, w pobliżu nosa czy na brodzie. Trwałe zaczerwienienie skóry doprowadza często do powstawania trądziku różowatego, który wymaga odpowiedniego leczenia pod okiem dermatologa.
Jak dbać o cerę wrażliwą i naczynkową
Nie da się ukryć, że cera naczynkowa wymaga przemyślanej i starannej pielęgnacji każdego dnia. To niezwykle ważne, aby dbać o rutynę i nie pomijać żadnego z etapów kompleksowego działania. Zacznij jak zawsze od poprawnego oczyszczania skóry, wykorzystując do tego kosmetyki dedykowane właśnie wrażliwej, wymagającej cerze. Mycie wykonuj delikatnie bez nadmiernego pocierania, stosowania gąbek czy też szczoteczek. Sięgaj wyłącznie po łagodne środki, które dedykowane są temu typowi cery. Najczęściej mają one w składzie ważne składniki, dzięki którym poradzisz sobie z rumieńcami i uszczelnisz naczynka. To naturalne sposoby na cerę naczynkową, wśród których znajdują się różnorodne witaminy, wyciągi roślinne, alantoina czy pantenol. Nie pomijaj w swojej pielęgnacji złuszczania, jednak pamiętaj o tym, aby sięgać wyłącznie po produkty enzymatyczne. Inne — jak peelingi drobno- czy gruboziarniste mogą tylko zaszkodzić. Unikaj przy tym gorącej wody oraz pary, które mogą poskutkować nawet stanem zapalnym.
Kolejnym ważnym krokiem w pielęgnacji jest odpowiednia tonizacja cery naczynkowej. Prowadzi ona do wyrównania pH skóry, co jest niezwykle istotne. Po dobrze dobrany tonik sięgaj zarówno rano, jak i wieczorem. Specjaliści rekomendują, aby zamiast sięgać po waciki kosmetyczne, preparat aplikować bezpośrednio przy pomocy opuszków palców. Cenisz sobie naturalne rozwiązania? Twarz przemywaj naparem z nagietka oraz rumianku.
Nie pomijaj etapu, którym jest dobrze dopasowane nawilżenie skóry. Wybierz taki krem, który będzie odpowiadać jej potrzebom. Przyjrzyj się składowi oraz działaniu, by zadbać o maksymalny poziom nawodnienia i odżywienia cery. Stosuj krem dwa razy dzienne, a przy tym pamiętaj o ważnym kroku, jakim jest przemyślana fotoochrona. Kremy z filtrem są niezwykle ważne, a szczególnie w przypadku osób o wrażliwej cerze. Warto, aby kosmetyk wybierany na noc, miał w sobie oleje o działaniu uszczelniającym naczynka i antyoksydacyjnym. Nie pomijaj także sebum, które zawiera skoncentrowany skład odpowiadający na nawet największe potrzeby.
Pielęgnacja cery naczynkowej — kosmetyki, które warto mieć
Skóra naczynkowa jest kapryśna i dość wrażliwa, dlatego warto wiedzieć, w jakie kosmetyki inwestować i wybierać do codziennej pielęgnacji. Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby pod żadnym pozorem nie wybierać preparatów, które w swoim składzie mają alkohol etylowy czy substancje zapachowe, czy mentol, kwasy AHA i BHA, olejek eukaliptusowy, miętę pieprzową. Mogą one skutecznie podrażnić cerę i zaostrzyć widniejące na niej zmiany. Czego z kolei powinno się szukać w kosmetykach, aby działały one efektywnie na cerę? Ich działanie powinno być skupione na likwidacji obrzęków, poprawie elastyczności ścianek naczyń, przywróceniu blasku. Dlatego, by osiągnąć założone cele, upewnij się, że w wybieranych preparatach znajdziesz witaminy C i K, a przy tym cenne olejki — cyprysowy, neroli, różany oraz ten z szałwii.