Cera trądzikowa stanowi spory problem i wyzwanie dla osób w każdym wieku. Nie jest to kwestia wyłącznie okresu dojrzewania i dynamicznych zmian hormonalnych, które zachodzą w ciele. To tak naprawdę schorzenie, które dotyka także niemowlęta czy osoby dorosłe bądź starsze. Stąd też coraz więcej uwagi poświęca się sposobom i temu, jak pozbyć się trądziku, by skóra znowu prezentowała się ładnie i zdrowo, a problem nie wracał jak bumerang.
Jak dbać o cerę z trądzikiem?
Aby skutecznie uporać się z problemem, jakim jest trądzik i zmiany występujące na skórze, trzeba nie tylko zadbać o pielęgnację przy wykorzystaniu odpowiednich kosmetyków, ale spojrzeć nieco szerzej — na styl życia i dietę. To od niej warto zacząć i zastanowić się, czy jadłospis jest rzeczywiście odpowiednio skomponowany, dostarcza niezbędnych składników odżywczych i witamin czy raczej dominują w nim produkty przetworzone, pełne konserwantów, barwników i sztucznych dodatków. Słynne powiedzenie, że “jesteś tym, co jesz”, ma zdecydowanie zastosowanie także i w przypadku leczenia schorzeń skóry. Dlatego warto zadbać, aby każdego dnia przyjmować to, co rzeczywiście pozytywnie wpłynie na jej kondycję. Upewnij się, że codzienna dieta obfituje w:
-
kwasy z rodziny omega-3 i omega-6 (czyli NNKT), które znajdują się w rybach morskich, tranie, awokado czy olejach roślinnych;
-
produkty wspierające kondycję skóry, czyli wszelkie kiszonki;
-
składniki o niskim indeksie glikemicznym (IG), pośród których są płatki owsiane, chleb pełnoziarnisty, marchew, jabłka, truskawki, ryby, jaja;
-
produkty obfitujące w antyoksydanty takie jak: aronia, czarne porzeczki, papryka, pomidory, brokuł, cytrusy.
Dodatkowo bardzo ważne, aby przyjmować dużą ilość płynów każdego dnia. Nie chodzi tu o słodzone napoje czy kawę, która zaostrza stany zapalne, ale o wodę, dzięki której zachowasz odpowiednie nawilżenie skóry, które także przyczynia się do jej kondycji.
Mówiąc o tym, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry trądzikowej, nie można zapominać o zdrowych nawykach, czyli aktywności fizycznej w ciągu dnia, higienie snu oraz redukcji stresu. Niestety jego nadmiar bardzo negatywnie wpływa na układ hormonalny. Specjaliści mówią o tym, że warto znaleźć taki sposób na redukcję złych emocji i złagodzenie napięcia, który rzeczywiście pomoże i będzie skuteczny. Niektórzy chwalą sobie praktykę medytacji, która świetnie działa na gojenie stanów mikrozapalnych, ograniczanie powstawania zaskórników i mikrobiotę jelitową.
Kosmetyki do cery trądzikowej — jak wybrać odpowiednie?
Kolejnym krokiem do tego, by móc cieszyć się ładną i zadbaną cerą, jest wybór kosmetyków do codziennej pielęgnacji. Nie da się ukryć, że jest ona szalenie istotna szczególnie w przypadku stanów chorobowych i trądziku. Umiejętne dopasowanie preparatów myjących, nawilżających czy złuszczających może przynieść spektakularne skutki. Przede wszystkim pamiętaj o tym, że skóra nie może być przesuszona, bo to doprowadza do nasilania produkcji sebum i rozwoju bakterii. Dlatego każdego dnia sięgaj po kosmetyki, które dogłębnie nawilżą cerę, jednocześnie nie obciążając jej nadmiernie. Zawsze dokładnie usuwaj makijaż, a następnie oczyszczaj buzię przy wykorzystaniu preparatów o działaniu antybakteryjnym. Regularnie (jednak niezbyt często) złuszczaj naskórek. Możesz to robić tylko wtedy, gdy na skórze nie ma stanów zapalnych czy śladów nadmiernego podrażnienia. Po myciu sięgaj po tonik, który zadba o napięcie skóry oraz krem bądź serum. W składzie kosmetyków dedykowanych cerze trądzikowej znajdziesz substancje takie jak: witamina A, B2, C i E, ekstrakty z nagietka, rumianku, tymianku, hibiskusa czy dziurawca, cynk. Dodatkowo warto postawić na składniki aktywne jak probiotyki i prebiotyki, retinoidy, kwasy salicylowy, mlekowy, migdałowy czy glikolowy.
Naturalne sposoby na trądzik — poznaj je!
W leczeniu trądziku warto wspierać się także domowymi i naturalnymi sposobami. Oczywiście zaliczają się do nich już te wspomniane wcześniej, czyli odpowiednia dieta, redukcja stresu czy higiena snu. Jednak możemy zrobić coś jeszcze. Łagodzenie stanów zapalnych i zmian na skórze wymaga cierpliwości, dlatego żadne cudowne pomysły nie będą nigdy w pełni skuteczne. Ten żmudny proces można jednak sobie ułatwić, sięgając po to, co pochodzi z natury. Jednym ze składników, w który warto się zaopatrzyć, jest aloes. To bezpieczna roślina, która jest znana i doceniana z uwagi na właściwości lecznicze w przypadku oparzeń, stanów, zapalnych czy właśnie trądziku. Innym składnikiem są drożdże, które nadadzą się jako maseczka. Również oczyszczają i zabijają wszelkie bakterie. Działanie bakteriobójcze wykazują też cynamon i miód, które warto ze sobą połączyć, tworząc domową maseczkę na twarz.